Začátkem roku 2016 se v médiích začala objevovat informace, že byl nalezen středověký prsten, u kterého se uvažuje, že by mohl patřit francouzské národní hrdince a světici Johance z Arku. Na celou záležitost upozornil Jacques Trémolet de Villiers, který napsal knihu o procesu s Johankou z Arku. Prsten přesně odpovídá popisu prstenu, který Johanka dostala od svých rodičů jako talisman, a který se později stal jedním z témat soudního procesu, který ji v květnu 1431, odsoudil k smrti upálením. Soudci ji obviňovali z toho, že prsten používala k čarování. Sama Johanka u soudu uvedla, že na prstenu je napsáno JHESUS MARIA a vyryty tři kříže.
„Nevím přesně. Jestli je zlatý, není to vzácné zlato. Nevím, jestli byl zlatý nebo mosazný. Myslím, že na něm byly tři kříže a nevím o žádném jiném znaku kromě JHESUS MARIA.“
Popis odpovídá skutečnosti: na jedné straně jsou písmena IHS, na druhé straně písmena MAR. Oxfordské laboratoře zjistily, že prsten je z postříbřené mosaze a datovaly ho do 15. století.
Po smrti Johanky biskup Pierre Cauchon prsten daroval či prodal anglickému kardinálovi Henrymu Beaufortovi, později se prsten dostal do vlastnictví známé milovnice umění lady Ottoliny Morrellové, která jej věnovala malíři Augustu Johnovi. Ten prsten následně prodal správci Královského vojenského muzea.
V únoru tohoto roku se prsten objevil v londýnské aukci společnosti Timeline Auctions s vyvolávací cenou 19 051 euro (cca 520 000 Kč). Aukce se zúčasnila nadace Puy du Fou (historický zábavný park), jejímž zakladatelem je francouzský konzervativní politik Philippe de Villiers. Podle zákona ale nesměla její investice přesáhnout cenu 80 000 euro (cca 2 200 000 Kč). Zapojili se tedy další donátoři, kteří nakonec, během dvou dní, shromáždili sumu 376 833 eur (cca 10 200 000 Kč), za kterou také prsten získali.
Aukce proběhla 26. února. Pořadatel aukce výsledek aukce oznámil jen slovy: „Vrátil se do Francie.“ Vítěze aukce odtajnil až deník Figaro v noci ze 4. na 5. března. Hlavní organizátor oznámil, že slavnost příchodu prstenu, do zámecké kaple v Puy du Fou, bude 20. března. Uvedl také, že prsten bude vystaven na místě, kde si ho každý může prohlédnout. Odhalení bylo přítomno na 5 000 přihlížejících.
O dva týdny později, 19. března, se do věci vložila anglická vláda s požadavkem, že chce prsten zpět. S odvoláním na legislativu Evropské unie, podle které žádný objekt starší 50 let a s hodnotou nad 39 219 liber, nesmí bez povolení opustit zemi. Prsten byl tedy vyvezen nelegálně. Dvě muzea žádala, aby si prsten vzali pod svou kuratelu francouzské celní orgány, dokud se celá záležitost nevyřeší soudní cestou. „Šperk je integrální součástí anglického kulturního dědictví.“ Na to francouzská strana odpověděla: „Prsten je ve Francii a tady i zůstane. Angličané, kteří mají zájem, si ho mohou prohlédnout v Puy du Fou, ostatním vzkazujeme: It’s too late.“ Mnozí Francouzi záležitost komentují takto: „Zájem našich nejlepších nepřátel nám dává jistotu, že prsten je pravý.“
Po vyvrácení pravosti údajných ostatků Johanky z Arku, je prsten jedinou relikvií francouzské patronky. Proto francouzská strana tvrdí, že pokud se problém nevyřeší, obrátí se na anglickou královnu, jejíž předchůdkyně přislíbila prsten vrátit.
3. května, obdržel ředitel Puy du Fou, Nicolas de Villiers, vývozní licenci, umožňující relikvii zůstat ve Francii. Tento dramatický obrat byl údajně možný jen díky přispění britské královny Alžběty II. osobně. Královna měla požádat britskou vládu aby ukončila tento nedůstojný incident.
5. května vydalo Puy du Fou na svých oficiálních webových stránkách poděkování všem, kteří se zasloužili o konečné šťastné vyřešení celé záležitosti, včetně těch z anglické strany. Zároveň oznámili, že prsten zůstává ve Francii, bude vystaven už letos v létě. Poté bude vyroben speciální pomník mimo Puy du Fou, ve kterém bude prsten volně k vidění. „La bataille fut rude mais loyale.“ (Bitva byla tvrdá ale spravedlivá).
Nový majitel jediné údajné relikvie Johanky z Arku.