
Historik a ředitel Association of Joan of Arc Studies Allen Williamson se dlouhodobě zabýval tématem Johančina oblečení. Prostudoval nemalé množství dokumentů o Janě z Arku ale nenašel žádný věrohodný důkaz, že by skutečně Jana nosila mužské šaty po celý ten čas. Tedy od doby, co odjela z Vaucoulersu až po dobu její audience u krále v Chinonu.
V dokumentech stálo také toto:
- Ve článku XVII. se píše, že když se Jana setkala s dauphinem v Chinonu, tak měla na sobě mužské šaty. Toto tvrzení se však neukázalo jako naprosto spolehlivé.
- V zápiscích z procesu jejího očištění není ani zmínka o tom, jaké nosila šaty.
- Ve většině kronik, které byly napsány až po její smrti, jsou poznámky autorů na téma Janina odívání. Jsou však tak nejasné, že způsobů jejich interpretace může být hned několik. Jen Niderská kronika jasně prohlašuje, že nosila mužské oblečení vždy. Ovšem opět jsou tu pochybnosti o důvěryhodnosti tohoto tvrzení….
Williamson tedy pokračoval ve zkoumání. Poté, co shlédl „De Quadam Puella” prohlásil: „říká, že ona se normálně i nadále oblékala jako žena, když slezla ze svého koně a během cest k dalším bitvám, spíše než aby nosila mužské šaty.“
Není to ovšem poprvé, co se objevila pochybnost o tom, zda Jana nosila jen mužské šaty. Biskup z Remeše také prohlašoval, že během korunovace Karla VII. v katedrále v Remeši měla na sobě šaty ženské.
Jistí si však být nemůžeme. Když se nad tím ale pozastavíme a zamyslíme se… jak by asi mohla bojovat v bitvě v sukni? Jak by mohla jet v čele vojska ….v ženských šatech? To by muselo být dost nepraktické a nepohodlné. Spíše bychom se asi měli přiklonit k názoru, že Jana skutečně nosila mužský oděv v době jejího slavného tažení Francií. Důvěryhodné a stoprocentní důkazy o opaku stejně neexistují…